Jednym z podstawowych zadań Biblioteki Narodowej jest gromadzenie, opracowanie, przechowywanie i udostępnianie materiałów zawierających utrwalony wyraz myśli ludzkiej, niezależnie od sposobu zapisu tych treści. Biblioteka gromadzi dokumenty: drukowane (piśmiennicze, kartograficzne, ikonograficzne i muzyczne), dźwiękowe, audiowizualne i elektroniczne. Wśród nich szczególne znaczenie mają polonica, czyli wszystkie publikacje polskie lub Polski dotyczące wydane za granicą.
Biblioteka Narodowa w Warszawie zwraca się z uprzejmą prośbą do wszystkich wydawców, redaktorów, twórców i działaczy polonijnych o pomoc w kompletowaniu zbiorów dokumentujących działalność Polonii rozsianej po całym świecie, w tym czasopism polonijnych wydawanych poza granicami naszego kraju. Zadaniem naszej Książnicy jest wieczyste gromadzenie dwóch egzemplarzy tych publikacji, by polska myśl intelektualna, a także historia polskiego wychodźstwa, przetrwała i była dostępna następnym pokoleniom. Każdy otrzymany przez nas dokument jest starannie opracowywany, przechowywany oraz rejestrowany w bibliografii "Polonica Zagraniczne".
Kompletność posiadanych zbiorów jest dla nas sprawą szczególnej troski, będziemy więc wdzięczni za pamięć o Narodowej Książnicy oraz za życzliwe potraktowanie naszej prośby.
Z działalnością, historią oraz ze zbiorami Biblioteki Narodowej można zapoznać się na naszej stronie internetowej www.bn.org.pl.
Wszelkich informacji na temat gromadzonych czasopism poloniców zagranicznych udzielają pracownicy Sekcji Zagranicznych Wydawnictw Ciągłych (nr tel. 0 048 (22) 608 24 67):
Krzysztof Alberski - kierownik Sekcji (e-mail: zuzczz@bn.org.pl)
oraz Agnieszka Podziemska (e-mail: zuz-polonica@bn.org.pl).
Publikacje proszę przekazywać na adres:
Biblioteka Narodowa
Zakład Uzupełniania Zbiorów
Sekcja Zagranicznych Wydawnictw Ciąg-łych, pok. 1044
Al. Niepodległości 213
02-086 Warszawa
Polska
W Federacji Rosyjskiej polonica dla Biblioteki Narodowej prosimy przekazywać przez Redaktora pisma "Rodacy" dr Sergiusza Leończyka.
Dziękujemy