O radio

   

Od pażdziernika 1999 roku w eterze „Radia Minusińsk” 2 razy w tygodniu emitowane są audycje polonijnego radia „Rodacy”Radio zostało założone w celu zachowania i rozwoju języka polskiego i kultury oraz polskich tradycji narodowych w Południowej części Syberii. 

   Audycje radia „Rodacy” poświęcone są działaniom kulturalno-oświatowym i naukowym Polonii, a także historii i kulturze Polski. Obecnie radio ma wersję internetową. Audycje dostępne są na naszej stronie:

http://www.rodacynasyberii.pl/rodacy_radio/2019/

 

 

    NAGRODY I WYRÓŻNIENIA

 

   Radio „Rodacy” — zdobywca II miejsca na X Polonijnym Festiwalu Multimedialnym „Polskie Ojczyzny 2015” (Częstochowa, 6-7 listopada 2015 r.) 

za cykl audycji autorstwa Artioma Czernyszewa 

„Polacy z Syberii w kraju przodków”.

    

     W grudniu 2015 roku przy wsparciu Stowarzyszenia „Wspólnota Polska” ze środków Ministerstwa Spraw Zagranicznych RP ukazała się płyta z wybranymi reportażami z cyklu. 

 

    W 2017 r. radio Rodacy dostało wyróżnienie podczas tegorocznej edycji Nagrody im. Macieja Płażyńskiego dla dziennikarzy i mediów służących Polonii. Laureatami Nagrody zostali dziennikarze ze Szwecji, Stanów Zjednoczonych, Rosji, Wielkiej Brytanii i Polski. Jury wybrało zwycięzców spośród sześćdziesięciu nominacji. Ponadto jury przyznało wyróżnienie Лариса Коренец (Larisa Korenets), doceniając jej oryginalne i poruszające materiały łączące potomków polskich osiedleńców ze współczesną Polską.

     Wyróżniono: Reportaż Larysy Korenets ze wsi Aleksandrówka na Syberii (Rosja),  gdzie do dziś mieszkają potomkowie Mazurów. Rodacy z Syberii tęskną za rodzinnym krajem Ojców, który z tej odległości może wydawać się nieco dalekim. W Chakasji mieszka 6 tys. Polaków, przy czym w całej Syberii jest ich ponad 400 tys. Po dziś dzień istnieją tam dwie mazurskie wioski — Znamienka i Aleksandrówka, założone na przełomie XIX i XX wieku stały się jednym z niewielu miejsc na świecie, gdzie można obecnie usłyszeć gwarę mazurską. Mazurskie wioski na Syberii — to nieznana w Polsce historia, gdyż całe mazurskie rodziny skuszone przez władze carskie obietnicą nadania ziemi wyruszały koleją do odległej Chakasji (w czasach caratu — gubernia jenisejska) z nadzieją na lepsze życie. Mazurzy wyjechali na Syberię na przełomie XIX i XX wieku dobrowolnie. Dla wielu z nich ziemia ta była miejscem samorealizacji. Wiele polskich fortun tkwiło korzeniami w sybirskiej ziemi. O tym jak dziś żyją ich potomkowie i jakie mają problemy życiowe opowiada Larysa Korenets. Radio Rodacy: redaktorzy — Artiom Chernyshev, Sergiusz Leończyk.

Nagroda im. Macieja Płażyńskiego dla dziennikarzy i mediów służących Polonii powstała z inicjatywy Press Clubu Polska, Jakuba Płażyńskiego, prezydentów Gdańska, Sopotu i Gdyni oraz marszałka województwa pomorskiego. Wręczenie nagrody odbyło się 27 maja w Muzeum Emigracji w Gdyni.

   13 lutego 2020 r. Wicemarszałek Senatu Michał Tomasz KAMIŃSKI wręczył nagrody dziennikarzom polskim i polonijnym — uczestnikom konkursu pt. „Tylko tworząc kulturę można ją zachować”. Celem tegorocznej edycji było pokazanie jak Polacy poza granicami dbają o polskie dziedzictwo kulturowe, jak sami uczestniczą w tworzeniu kultury i dzięki temu przyczyniają się do zachowania i budowania naszej tożsamości narodowej.

    Jury zdecydowało o przyznaniu wyróżnienia Panu Artemowi Czernyszewowi za reportaż radiowy wyemitowany na antenie radia Rodacy Na Syberii pt. Zakończenie roku szkolnego w Abakanie. Z wypowiedzi bohaterów reportażu, z których wyłania się obraz żyjących w Republice Chakasji w Rosji osób polskiego pochodzenia, które mimo, że nie jest to łatwe starają się pielęgnować polskość, kultywować polskie obyczaje i kulturę.

Rada redakcji 

AUDYCJE O NAS: 

Polskie radio 24: Działalność syberyjskiego radia Rodacy (16.09.2017)

Polskie radio (Studio Reportażu i Dokumentu):  Syberia Artioma — reportaż Antonia Rokickiego (8.08.2017).

 

 

 

 

 

Projekt finansowany ze środków Kancelarii Prezesa Rady Ministrów w ramach konkursu Polonia i Polacy za Granicą 2022


Redakcja strony: dr hab Sergiusz Leończyk, dr Artiom Czernyszew

"Publikacja wyraża jedynie poglądy autora/ów i nie może być utożsamiana z oficjalnym stanowiskiem Kancelarii Prezesa Rady Ministrów".
Skontaktuj się z nami
Kliknij aby przeładować
Wymagane jest wypełnienie wszystkich pól oznaczonych gwiazdką *.

Organizacje