Rodacy z Syberii tęskną za rodzinnym krajem Ojców, który z tej odległości może wydawać się nieco dalekim. W Chakasji mieszka 6 tys. Polaków, przy czym w całej Syberii jest ich ponad 400 tys. Po dziś dzień istnieją tam dwie mazurskie wioski – Znamienka i Aleksandrówka, założone na przełomie XIX i XX wieku stały się jednym z niewielu miejsc na świecie, gdzie można obecnie usłyszeć gwarę mazurską. Mazurskie wioski na Syberii - to nieznana w Polsce historia, gdyż całe mazurskie rodziny skuszone przez władze carskie obietnicą nadania ziemi wyruszały koleją do odległej Chakasji (w czasach caratu – gubernia jenisejska) z nadzieją na lepsze życie. Mazurzy wyjechali na Syberię na przełomie XIX i XX wieku dobrowolnie. Dla wielu z nich ziemia ta była miejscem samorealizacji. Wiele polskich fortun tkwiło korzeniami w sybirskiej ziemi. O tym jak dziś żyją ich potomkowie i jakie mają problemy życiowe opowiada Larysa Korenets.
Reportaż Larysy Larisa Korenets ze wsi Aleksandrówka na Syberii gdzie do dziś mieszkają potomkowie Mazurów. Radio "Rodacy": redaktorzy - Artiom Chernyshev, Sergiusz Leończyk
Audycja radia "Rodacy" wyróżniono przez jury Nagrody im. Macieja Płażyńskiego. Wręczenie nagrody odbędzie się 27 maja 2017 r. w Muzeum Emigracji w Gdyni. Laureatami tegorocznej edycji Nagrody im. Macieja Płażyńskiego dla dziennikarzy i mediów służących Polonii zostali dziennikarze ze Szwecji, Stanów Zjednoczonych, Rosji, Wielkiej Brytanii i Polski. Jury wybrało zwycięzców spośród sześćdziesięciu nominacji. Ponadto jury przyznało wyróżnienie Лариса Коренец (Larisa Korenets), doceniając jej oryginalne i poruszające materiały łączące potomków polskich osiedleńców ze współczesną Polską.
Nagroda im. Macieja Płażyńskiego dla dziennikarzy i mediów służących Polonii powstała z inicjatywy Press Clubu Polska Jakuba Płażyńskiego, prezydentów Gdańska, Sopotu i Gdyni oraz marszałka województwa pomorskiego.