Park Narodowy Gór Stołowych. Zwyczaj lwiej głowy

 

Park Narodowy Gór Stołowych, to jeden z 23 parków narodowych znajdujących się na terenie naszego kraju. Został on utworzony 16 września 1993 roku.

Gdzie się on znajduje

Jest on usytuowany na terenie Sudetów, na północno-zachodniej części Kotliny Kłodzkiej. Jak nie trudno się domyśleć, wszystkie znajdujące się na terenie wspomnianego parku rośliny i zwierzęta, poprzez przynależenie do wspomnianego parku, są po absolutną ochroną. W granicach Parku znajduje się też południowo‐zachodnia część Gór Stołowych, zbudowana ze skał magmowych. Poza jego granicami znajduje się niewielka, najniższa, południowo‐wschodnia część Gór Stołowych oraz dwie jej enklawy, w rejonie Karłowa i piaskowca Radków. W otulinie wspomnianego parku znajduje się cudowne uzdrowisko, jakim jest Polanica— Zdrój.

Stary Bór

Polanica-Zdrój (niemiecka nazwa tego miasteczka brzmi Altheide-Bad ), co się tłumaczy po polsku Stary Bór, to dzisiaj malownicze polskie miasto uzdrowiskowe położone w powiecie kłodzkim, w dolinie rzeki Bystrzycy u stóp Piekielnej Góry.

W rękach hrabstwa kłodzkiego

Miejscowość ta należała kiedyś do hrabstwa kłodzkiego. Najdawniejsza wzmianka dotycząca Polanicy, została zapisana pod datą 1 lutego 1347 roku, w najstarszej kłodzkiej księdze sądu stanowego. Wzmianka ta dotyczyła osady otoczonej gęstymi lasami zwanej po niemiecku Heyde. Wówczas to Mikołaj (Nickel) z Głuboczy u Mikołaja Mulsteina, mieszczanina z Kłodzka zaciągnął dług, który zastawił swoją polanicką ziemią. Podobno nie miał on z czego oddać zaciągniętego długu, toteż u stóp Piekielnej Góry wzywał on złe moce, którym oddał swoją duszę za uśmiercenie Mikołaja z Głuboczy.

Święty zwyczaj

Podobno od tamtego momentu, w całej Polanicy bardzo straszyło. „Złe” dokuczało nawet małym dzieciom i zwierzętom. Udręczona ludność Polanicy, postanowiła udać się w tej kwestii do księdza proboszcza, który nakazał im odprawić tak zwany święty rytuał. Polegał on na tym, iż swoje podwórka i domy należało w każdy parzysty dzień tygodnia skropić wodą święconą, a wówczas „złe” nie będzie miało dostępu do ludzkich domostw. Podobno przez kilka lat ciągle odprawiano ten zwyczaj, nawet wtedy gdy się „złe” uspokoiło. Ustawiono też w Polanicy kilka fontann, aby „złemu” przypominać o tym, że w każdej chwili można na niego użyć wody święconej.

Zwyczaj lwiej głowy

Jak mówi nam Biblia, na Jezusa Syna Bożego mówi się często... Lew z pokolenia Judy... W Parku Narodowym Gór Stołowych jest pewien zwał kamienny, którego forma bardzo przypomina lwią głowę. Co niektórzy mieszkańcy Kotliny Kłodzkiej często przychodzili w to miejsce, przynosząc kwiaty i zasuszone zioła, w darze dla tej głowy sądząc, że samemu Jezusowi je składają. Zwyczaj ten był nawet kultywowany po II wojnie światowej. Dziś jest on jedynie demonstrowany turystom, którzy wybierają się w Góry Stołowe wierząc, że zdjęcie z głową lwa, przyniesie im oczekiwane szczęście.

Ewa MICHAŁOWSKA-WALKIEWICZ

Projekt finansowany ze środków Kancelarii Prezesa Rady Ministrów w ramach konkursu Polonia i Polacy za Granicą 2022


Redakcja strony: dr hab Sergiusz Leończyk, dr Artiom Czernyszew

"Publikacja wyraża jedynie poglądy autora/ów i nie może być utożsamiana z oficjalnym stanowiskiem Kancelarii Prezesa Rady Ministrów".
Skontaktuj się z nami
Kliknij aby przeładować
Wymagane jest wypełnienie wszystkich pól oznaczonych gwiazdką *.

Organizacje