Na przełomie lipca a sierpnia 2003 r. 28 dzieci z Tiumeńskiego Obwodowego Centrum Oświaty i Kultury Polskiej „Latarnik” pilotowani przez dwie dorosłe osoby wyruszyły na kolonie do Polski. W ciągu trzech dni grupa dojechała do Grodna, skąd została odebrana już polskim autokarem. Spotkał delegację z Syberii Pan Czesław Rybicki, wiceprezes Oddziału Stowarzyszenia „Wspólnota Polska” w Łomży, ponieważ właśnie ta jednostka „Wspólnoty Polskiej” na czele z Panią Prezes Hanką Gałązką zaprosiła tiumeńczyków na wypoczynek do Łomży i Augustowa, zapewniając cały pobyt na ziemi ich przodków.
W skład delegacji wchodziły dzieci tańczące w zespole tańca polskiego „Karuzela” i śpiewające w chórze piosenki polskiej „Latarnicy”, więc tiumeńska młodzież polonijna była przygotowana również na występy, mając odrębne stroje na każdy z pięciu tańców i obszerny repertuar wokalny z piosenek patriotycznych, ludowych, religijnych i popularnych. W ciągu trzech dni grupa zapoznała się z zabytkami Łomży, wzięła udział w kilku mszach jak również przedstawiła trzy koncerty w Centrum Katolickim w mieście, w radio i jednym z kościołów. Potem przez cały dzień dzieci zwiedzały Warszawę: odwiedziły Dom Polonii, gdzie miały rozmowę z P. Prezesem prof. A. Stelmachowskim, zapoznały się z zabytkową starówką i przez trzy godziny spędziły w Warszawskim ZOO.
Ale kulminacją pobytu dzieci z Tiumenia w Polsce stał wypoczynek w ośrodku „Cordis” niedaleko Augustowa w ciągu 15 dni. Prócz dzieci z Syberii tam też odpoczywały dzieci o polskich korzeniach z Bułgarii i Chorwacji. Przez ten czas tiumeńczycy przedstawili koncerty na rynku w Augustowie, w „Cordisie” i kościołach miasta, poznali Mazury i Podlasie, zwiedziły Augustów, Sejny, Suwałki, Zespół pokamedulski na Półwyspie Wigierskim, jeździli kolejką wąskotorową przez dziewicze lasy, pieszo wyruszały do Studzienicznej, płynęły statkiem wzdłuż Kanału Augustowskiego i gondolami przez słynne jeziora Białe, Hańcza, Necko, Sajno. Ostatnia wyprawa była załatwiona dla nas przez Dyrekcję Leśnictwa Województwa Podlaskiego z dyrektorem Panem T. Godlewskim. Na zawsze zapamiętały dzieci z „Latarnika” codzienne pływanie w jeziorze Białym, kiełbaski na ogniskach, nowe piosenki i gry, konkursy sportowe i plastyczne.
Kiedy wracaliśmy do domu dziewczyny płakały a chłopcy milczeli. Nikt nie chciał opuszczać tej takiej kochanej przez nas wszystkich ziemi. Prócz miłych wrażeń wieźliśmy ze sobą 30 dyplomów, świadczących o naszych zwycięstwach we wszystkich konkursach, które miały miejsce w „Cordisie”.
W ciągu trzech miesięcy (wrzesień-listopad) w „Latarniku” odbyły się obchody Dni Sybiraka i Niepodległości i 170-letniej rocznicy śmierci M. K. Ogińskiego. W każdej z imprez, które miały miejsce w Obwodowej Bibliotece Naukowej, brało udział około 150 osób. Zaproszeni mieli możliwość zapoznać się z wystawami książek, dokumentów i zdjęć o odpowiedniej tematyce, wysłuchać represjonowanych i ich dzieci, wspólnie zapalić znicze ku ich czci i pomodlić się o nich, obejrzeć polskie filmy dokumentalne o Cudzie nad Wisłą i marszałku J. Piłsudskim, być świadkami otsłonięcia wystawy w muzeum „Polacy w Kraju Tiumeńskim”. Podczas wieczoru poświęconego M.K. Ogińskiemu, który trwał blizko 3 godziny w wykonaniu najlepszych pianistów Tiumenia zabrzmiały 6 utworów kompozytora, na podstawie jego listów i dzienników został przedstawiony jego życiorys męża stanu, dyplomaty, pułkownika, powstańca, kompozytora, a przede wszystkim gorącego patrioty polskiego.
W okresie 1-7 grudnia b.r. w Białymstoku w trakcie międzynarodowego konkursu recytatorów wierszy A, Mickiewicza i K. J. Gałczyńskiego wśród 30-tu przedstawicieli z 10 krajów Europy dwie reprezentantki z Tiumenia weszły w skład piętnastu najlepszych, a 16-letnia Nadzieżda Diuldina z Tiumenia zajęła 3 miejsce i była lepszą z reprezentantów Rosji.
Sergiusz FIEL
Prezes Zarządu PSK „Latarnik”
Adres: post.box 2008, 625048, Tiumień Tel/fax (3452) 75-93-92