Za 6 strefą czasową: Mazurzy na Syberii

       Na poprzedni Festiwal Kultury Kresowej do Mrągowa przyjeżdżała polonijna 20-osobowa grupa dzieci z Syberii, z Republiki Chakasji. Potomkowie Mazurów zapoznali się z ziemią przodków i na pewno zawieźli do swoich domów cząstkę duszy pięknej krainy – Mazur. Pomimo ogromnego dystansu – około 6 tys. km. – przez lata kolejne syberyjskie grupy polonijne pojawiają się w Polsce. Świadczy to o tym że więź patriotyczna potrafi pokonać tą geograficzną przeszkodę. 

                             

Tego lata z ”syberyjskich Mazur” na Mazury polskie przyjechał wokalny zespół  „Czerwone jagody”.  Co wobec tego łączy syberyjskich mazurów z tą północną krainą Polski? 

 

                             

       

      W Chakasji do dziś żyją trzecie i czwarte pokolenia Polaków - Syberyjskich Mazurów. Po dziś dzień istnieją tam dwie mazurskie wioski – Znamienka i Aleksandrówka, założone na przełomie XIX i XX wieku stały się jednym z niewielu miejsc na świecie, gdzie można obecnie usłyszeć gwarę mazurską. Mazurskie wioski na Syberii - to nieznana w Polsce historia, gdyż całe mazurskie rodziny skuszone przez władze carskie obietnicą nadania ziemi wyruszały koleją do odległej Chakasji (w czasach caratu – gubernia jenisejska) z nadzieją na lepsze życie. Mazurzy wyjechali na Syberię na przełomie XIX i XX wieku dobrowolnie. Narodziło się tu wiele polskich fortun. 

 

                             

                              Przed Domem Modlitwy w Znamience (1991 r.)

        

        Rzadcy goście z Polski odwiedzając wsie od razu mogą porozmawiać w ojczystym języku i cieszą się z tego, że tak daleko od swojego kraju mogą usłyszeć ojczysty język. Natomiast tutejsi odpowiadają: „My nie mówimy po polsku, a gadamy i nie jest to polski, a raczej mazurski, bo jesteśmy Mazurami!”. Takiej gwary dziś już nie ma nawet na Mazurach. Społeczność syberyjskich wsi posiadają charakter zamkniętych osiedli na kształt enklawy, zapewne właśnie dzięki temu udało się do dziś zachować oryginalną gwarę mazurską i zwyczaje. 

 

                                                          We wsi Znamienka

 

       Mazurzy zarówno na Mazurach w Mrągowie jak i na Syberii mają różną historię ale wspólną dla nas potrzebę stanowienia tożsamości bliskiej kraju Ojczystego. Wiedza na ten temat, a przede wszystkim utrwalenie tego dziedzictwa jest naszym celem.       

 

Artiom Czernyszew

Projekt finansowany ze środków Kancelarii Prezesa Rady Ministrów w ramach konkursu Polonia i Polacy za Granicą 2022


Redakcja strony: dr hab Sergiusz Leończyk, dr Artiom Czernyszew

"Publikacja wyraża jedynie poglądy autora/ów i nie może być utożsamiana z oficjalnym stanowiskiem Kancelarii Prezesa Rady Ministrów".
Skontaktuj się z nami
Kliknij aby przeładować
Wymagane jest wypełnienie wszystkich pól oznaczonych gwiazdką *.

Organizacje