VIII DYKTANDO W MOSKWIE

 

 

Fot. Jan Karbownicki

 

20 października 2018 roku odbyło się VIII Ogólnorosyjskie Dyktando z Języka Polskiego w Hołdzie 100-lecia odzyskania Niepodległości przez Polskę, zorganizowane przez FPANK „Kongres Polaków w Rosji” przy wsparciu Ambasady RP w Rosji, Stowarzyszenia „Wspólnota Polska” oraz Rosyjskiego Państwowego Uniwersytetu Humanistycznego (RGGU). Honorowy patronat objęła Pani Ambasadorowa Joanna Marciniak.

 

Pomysłodawczynią Ogólnopolskiego DYKTANDA była śp. Krystyna Bochenek, dziennikarka Radia Katowice, Senator RP i Wicemarszałek Senatu RP VII kadencji, która zginęła w katastrofie samolotu prezydenckiego w Smoleńsku 10 kwietnia 2010 roku.

Narodową klasówkę do tej pory w Katowicach pisało ponad 53 tysiące osób. Pierwsze Dyktanda odbywały się w studiu koncertowym Radia Katowice, potem w Górnośląskim Centrum Kultury, następnie dwukrotnie w katowickim Spodku (2005, 2006), gromadząc za każdym razem po kilka tysięcy osób. Od 2006 roku Dyktando organizowane było przez Instytucję Kultury „Estradę Śląską”, potem przez Centrum Kultury Katowice im. Krystyny Bochenek, a obecnie przez Katowice Miasto Ogrodów – Instytucję Kultury im. Krystyny Bochenek.

Partnerem Ogólnopolskiego Dyktanda jest Rada Języka Polskiego przy Prezydium Polskiej Akademii Nauk. Dyktando transmitowane było przez Polskie Radio i Telewizję Polską, dzięki czemu z ortografią zmagały się tysiące widzów i słuchaczy.

Dyktanda szybko zdobyły zainteresowanie wśród Polonii i miłośników języka za granicą - we Francji, Austrii, Szwecji, na Litwie, Białorusi i w Rosji.

W corocznej, już ósmej ogólnorosyjskiej imprezie, wzięło udział około 250 osób, w tym Polonia Moskiewska, zwycięzcy regionalnych dyktand, a także studenci wyższych uczelni, miłośnicy polszczyzny i kultury polskiej z następujących miejscowości: Rostowa nad Donem, Mineralnych Wód, Żeleznowodska, Ufy, Orenburga, Krasnodaru, Saratowa, Briańska, Włodzimierza, Kurska, Jarosławia, Smoleńska, Omska, Jekaterynburga i Czelabińska.

Tekst Dyktanda "Drogi Polaków do Niepodległości" był poświęcony 100-leciu polskiej niepodległości i czytała go bardzo wyraźnie Pani Prezes Halina Subotowicz-Romanowa. Swoją piękną polszczyzną Pani Prezes (nota bene filolog z wykształcenia) nie podpowiadając zwracała uwagę na trudne końcówki i ortograficzne pułapki.

Po dokładnym sprawdzeniu Komisja wyłoniła następujących zwycięzców:

 

I miejsce — Anastazja Jelisiejenko (Briańsk)

II miejsce — Antonina Mickiewicz (Smoleńsk)

III miejsce —  Daria Pisariewska (Moskwa)

 

Podczas imprezy uczestnicy zobaczyli pokaz slajdów o najważniejszych wydarzeniach w dziejach Polski. Po dyktandzie odbył się wykład dr. hab. Profesora Uniwersytetu Przyrodniczo-Humanistycznego w Siedlcach Sergiusza Leończyka „Wsie polskie na Syberii i na Uralu w XIX-XXI w.” oraz prezentacja jego monografii „Polskie osadnictwo wiejskie na Syberii w drugiej połowie XIX i na początku XX wieku”.

Organizatorzy składają podziękowanie polskiej palarni kawy WOSEBA Sp. z o.o za wsparcie tegorocznego Dyktanda.

 

Red.

Zdjęcia w galerii Anatola Czajkowskiego

i Aleksieja Kisielewa z Moskwy 

 

Projekt finansowany ze środków Kancelarii Prezesa Rady Ministrów w ramach konkursu Polonia i Polacy za Granicą 2022


Redakcja strony: dr hab Sergiusz Leończyk, dr Artiom Czernyszew

"Publikacja wyraża jedynie poglądy autora/ów i nie może być utożsamiana z oficjalnym stanowiskiem Kancelarii Prezesa Rady Ministrów".
Skontaktuj się z nami
Kliknij aby przeładować
Wymagane jest wypełnienie wszystkich pól oznaczonych gwiazdką *.

Organizacje