Polskie uczone w Uzbekistanie

Dzień Kobiet w Uzbekistanie jest obchodzony niezwykle uroczyście, a świętuje się go w szkołach, na uniwersytetach, w miejscach pracy. Nawet policjanci na ulicach życzą wszystkiego najlepszego przypadkowo napotkanym kobietom. W Taszkencie na słupach ulicznych powiewają kolorowe flagi, a wieczorem barwne iluminacje, w kształcie kwiatów, rozświetlają się na cześć kobiet. 8 marca to dzień wolny od pracy.

Nie mogło zabraknąć tego święta również na zajęciach języka polskiego w Stowarzyszeniu Świetlica Polska za sprawą Agnieszki Mikulec, nauczycielki skierowanej do pracy dydaktycznej w Uzbekistanie i Ambasady RP w Taszkencie. Pojawiły się słodkie niespodzianki z Polski i wybrzmiały serdeczne życzenia.

Uczniowie skupili się też na interesujących działaniach edukacyjnych. Pretekstem do podnoszenia kompetencji językowych stała się wystawa poświęcona wybranym uczonym Polkom, oparta na materiałach PAN. Oprócz powszechnie znanej Marii Skłodowskiej-Curie i jej córki Irène Joliot-Curie pojawiły się też kobiety, które odegrały znaczącą rolę w różnych dziedzinach; bądź to w medycynie, pedagogice czy psychologii. Poznawanie ich biografii nie tylko poszerzyło wiedzę o wybitnych Polkach, ale także przyczyniło się do poszerzania leksyki czy doskonalenia gramatyki języka polskiego.

Jednym z miłych akcentów świętowania była możliwość sfotografowania się przez uczniów w zabawnej konwencji jako Maria Skłodowska-Curie.

Agnieszka MIKULEC,
nauczycielka skierowana przez ORPEG
Fotografie: Anastazja Kozłowa
Informacja: Polonijna Agencja Informacyjna

Projekt finansowany ze środków Kancelarii Prezesa Rady Ministrów w ramach konkursu Polonia i Polacy za Granicą 2022


Redakcja strony: dr hab Sergiusz Leończyk, dr Artiom Czernyszew

"Publikacja wyraża jedynie poglądy autora/ów i nie może być utożsamiana z oficjalnym stanowiskiem Kancelarii Prezesa Rady Ministrów".
Skontaktuj się z nami
Kliknij aby przeładować
Wymagane jest wypełnienie wszystkich pól oznaczonych gwiazdką *.

Organizacje